Великден
Великден
Великден е най-святият празник за християните по целия свят, като на този ден се отбелязва Възкресението на Божия син Исус Христос.
Празникът е подвижен и се чества в неделния ден на Страстната седмица, чието начало се поставя от първото пролетно пълнолуние. Датата се променя ежегодно, но формулата за нейното изчисление е една и съща както за източната, така и за западната църква.
Някои от традициите и обичаите на Великден датират още от древността, а днес сме ги приели като част от сакралността на този ден. По традиция Възкресение Христово се празнува в продължение на 3 дни, а подготовката за неговото посрещане започва по време на Страстната седмица.
Великденски яйца
Християнските предания гласят, че когато Мария Магдалена отива в Рим, за да се срещне с императора, тя му подарява яйце и му казва за възкресението на Христос. Император Тиберий не вярва на думите на Мария Магдалена и казва, че ако това е истина, яйцето трябва да стане червено. Така и става.
От този момент християните започват да боядисват червени яйца за Великден и да си ги подаряват един на друг. Затова именно червеният цвят за великденските яйца е основен. С него се означава кръвта на Исус Христос, а твърдата черупка символизира запечатаната му гробница. Пропукването на яйцето пък неговото Възкресение. С времето навлизат и останалите цветове.
По традиция великденските яйца се боядисват на Велики четвъртък и в съботния ден, преди празника. Първото яйце винаги се боядисва в червено, след което стопанката на къщата рисува кръст по челата на децата с него, за да са здрави и румени през цялата година. То се поставя пред иконата в дома или се заравя в средата на градината, като се пази до следващия Великден. Тогава се чупи и ако не се е развалило, то домът и неговите обитатели ще се радват на здраве, радост и благополучие. След това не се изхвърля, а се заравя в пръст, но близо до дома.
Боренето с великденските яйца е една от най-забавните традиции на Великден, която винаги се очаква с нетърпение, особено от малките деца. Обичаят символизира борбата за победа и здраве през цялата година, а за "боракът" са отредени много щастие, благополучие и крепко здраве.